Bash – Instrukcja CASE cz.8

Print Friendly, PDF & Email

Kolejną poniekąd instrukcją warunkową jest instrukcja CASE, pozwala ona na wybranie konkretnej opcji z dostępnej listy.

Budowa CASE w BASH

Szablon użycia instrukcji CASE jest zupełnie inny od instrukcji warunkowych, które przedstawiłem w poprzednim wpisie. Pamiętaj o dopisywaniu „;;” po każdym wzorcu, nie ma ich jedynie przy *), czyli opcji, której nie rozpoznano przy wyborze. Instrukcja kończy się odwrotnością słowa case czyli esac.

Instrukcja CASE idealnie nadaje się do zbudowania. np. menu wyboru.

Praktycznie zastosowanie.

Zbudujmy menu, w którym możliwe będzie wybranie jednej z dostępnych opcji. Oczywiście nie będzie to za sobą niosło żadnej akcji, pokazuje tylko działanie CASE. Po uruchomieniu skryptu musisz wybrać jedną z dostępnych opcji (1-3), jeżeli podasz cokolwiek innego skrypt przejdzie do *) i powiadomi o błędzie. Do pobrania wskazanej opcji i przekazania jej jako wzorzec użyj polecenia read. Takie podejście spowoduje, że zmienna option uzyska wartość, która została podana przez ciebie na poziomie echo „Wybierz jedną z powyższych opcji”.

Podsumowanie

Wiesz już w jaki sposób stworzyć menu, w kolejnym wpisie przedstawię pierwsze działania związane z pętlami.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT