Azure AZ-900 – PaaS model chmury obliczeniowej cz.4

Print Friendly, PDF & Email

Kolejnym modelem chmury obliczeniowej jest PaaS (Platform as a service). Ogranicza on poziom naszej odpowiedzialności za infrastrukturę.

Czym jest PaaS w Azure?

W modelu PaaS zajmujesz się danymi oraz aplikacjami. Idealnym celem dla PaaS jest deweloper, którego nie interesuje, że musisz zainstalować całą masę rzeczy, żeby przetestować aplikację. Dla developera najważniejsze jest przetestowanie jego kodu i tutaj właśnie przydaje się PaaS, ponieważ tworzy gotowe środowisko ze wszystkimi komponentami potrzebnymi do działania aplikacji. Jak zwykle chodzi o czas, po co go marnować, jeżeli utrata połowy dnia na budowę środowiska okaże się stratą czasu, gdy aplikacja nie działa. Dobrze o takiej sytuacji wiedzieć w 15 minut, a nie po 4h.

Do czego użyjesz PaaS?

  • Developerka – PaaS zapewnia platformę, na której programiści mogą tworzyć lub dostosowywać aplikacje w chmurze. Podobnie jak w przypadku tworzenia makr programu Microsoft Excel, PaaS umożliwia programistom tworzenie aplikacji przy użyciu wbudowanych składników oprogramowania. Funkcje chmury, takie jak skalowalność, wysoka dostępność i obsługa wielu dzierżawców, są uwzględnione, co zmniejsza ilość kodowania, które muszą wykonać programiści.
  • Analizy w BI – narzędzia dostarczane jako usługa z PaaS pozwalają organizacjom analizować i eksplorować swoje dane. Mogą znajdować spostrzeżenia i wzorce oraz przewidywać wyniki, aby poprawić decyzje biznesowe, takie jak prognozowanie, projektowanie produktów i zwroty z inwestycji.

Zalety PaaS

  • Koszty początkowe – nie ma żadnych kosztów początkowych, a użytkownicy płacą tylko za to, co wykorzystają.
  • Odpowiedzialność użytkownika – użytkownik jest odpowiedzialny za tworzenie własnych aplikacji. Nie są jednak odpowiedzialni za zarządzanie serwerem ani infrastrukturą. Pozwala to użytkownikowi skupić się na aplikacji lub obciążeniu, które chcą uruchomić.
  • Odpowiedzialność dostawcy – dostawca chmury jest odpowiedzialny za zarządzanie systemem operacyjnym oraz konfigurację sieci i usług. Dostawcy usług w chmurze są zwykle odpowiedzialni za wszystko oprócz aplikacji, którą użytkownik chce uruchomić. Zapewniają kompletną zarządzaną platformę, na której można uruchamiać aplikację.

Podsumowanie

Jak widzisz, PaaS idealnie sprawdzi się dla developerów, którzy nie chcą tracić czasu na tworzenie środowiska (nie każdy lubi to, jak Ty), ale w krótkim czasie przetestuje kod i ewentualnie zniszczy infrastrukturę, aby za nią nie płacić.

Zapraszam na kolejny wpis tym razem pokażę czym jest model SaaS.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT