Azure AZ-900 – IaaS model chmury obliczeniowej cz.3

Print Friendly, PDF & Email

W chmurze obliczeniowej dostępne są cztery podstawowe modele jej działania. W tym wpisie chciałbym przedstawić model IaaS (Infrastructure as a service).

Czym jest IaaS w Azure?

W tym modelu dostaniesz jako użytkownik najwięcej możliwości zarządzania infrastrukturą w chmurze jako klient. Nie masz oczywiście dostępu do fizycznych elementów sieci tak jak we własnej serwerowni, ale jesteś w stanie tworzyć i zarządzać infrastrukturą od poziomu maszyn wirtualnych. Model tej usługi polega na dostarczaniu klientowi infrastruktury informatycznej, czyli sprzętu, oprogramowania oraz serwisowania. Wykupujesz na przykład konkretną liczbę serwerów, przestrzeni dyskowej, lub określony zasób pamięci i mocy obliczeniowej. Nie oznacza to jednak, że sprzęt fizycznie zostanie zainstalowany w Twojej siedzibie. W tym modelu zdarza się, że możesz dostarczyć usługodawcy własne oprogramowanie do zainstalowania na wynajmowanym sprzęcie.

Do czego użyjesz IaaS?

Model IaaS jest dobry, jeżeli chcesz zrobić jedną z poniższych rzeczy:

  • Testowanie i tworzenie oprogramowania – zespoły mogą szybko konfigurować i usuwać środowiska testowe oraz deweloperskie, przyspieszając wprowadzanie nowych aplikacji na rynek. Dzięki rozwiązaniu IaaS skalowanie środowisk dewelopersko-testowych w górę i w dół jest szybkie i ekonomiczne.
  • Hostowanie witryn sieci Web – udostępnianie witryn sieci Web za pomocą rozwiązania IaaS może być tańsze niż użycie tradycyjnego hostingu w sieci Web.
  • Magazyn, kopia zapasowa i przywracanie – organizacje unikają wydatków inwestycyjnych na magazyn i pracy związanej z zarządzaniem magazynem, co zwykle wymaga wykwalifikowanego personelu w celu zarządzania danymi przy spełnieniu wymagań prawnych i zachowaniu zgodności ze standardami. Rozwiązanie IaaS jest przydatne zarówno do obsługi nagłego i nieprzewidzianego, jak i stale rosnącego zapotrzebowana na magazyn. Może ono także ułatwić planowanie systemów tworzenia i przywracania kopii zapasowych oraz zarządzanie nimi.
  • Aplikacje sieci Web – rozwiązanie IaaS zapewnia całą infrastrukturę niezbędną do obsługi aplikacji sieci Web, w tym magazyn, serwery sieci Web, serwery aplikacji i zasoby sieciowe. Korzystając z rozwiązania IaaS, organizacje mogą szybko wdrażać aplikacje sieci Web i łatwo skalować infrastrukturę w górę i w dół, gdy zapotrzebowanie na aplikacje jest nieprzewidywalne.
  • Obliczenia o wysokiej wydajności – wykonywane z użyciem superkomputerów, sieci komputerów lub klastrów komputerów pomagają rozwiązać złożone problemy obejmujące miliony zmiennych lub obliczeń. Przykładowe zastosowania to symulacje trzęsień ziemi i zwijania białek, prognozy pogody i klimatu, modelowanie finansowe oraz ocena projektów produktów.
  • Analiza danych big data – to popularny termin określający ogromne zbiory danych potencjalnie zawierające cenne wzorce, trendy i powiązania. Przeszukiwanie danych w celu znalezienia tych ukrytych wzorców wymaga olbrzymiej mocy obliczeniowej, a rozwiązanie IaaS zapewnia tę moc w ekonomiczny sposób.

Zalety IaaS

  • Eliminuje wydatki inwestycyjne i zmniejsza bieżące koszty. Rozwiązanie IaaS pozwala uniknąć początkowych wydatków związanych z konfigurowaniem lokalnego centrum danych i zarządzaniem nim, dzięki czemu jest to ekonomiczna opcja dla startupów i przedsiębiorstw testujących nowe pomysły.
  • Ułatwia zachowanie ciągłości działania i odzyskiwanie po awarii. Zapewnienie wysokiej dostępności, ciągłości działania i odzyskiwania po awarii jest kosztowne, ponieważ wymaga wielu technologii i dużej liczby pracowników. Jednak po zawarciu odpowiedniej umowy dotyczącej poziomu usług (SLA), rozwiązanie IaaS może obniżyć ten koszt i zapewnić normalny dostęp do aplikacji i danych w przypadku awarii lub wyłączenia.
  • Szybkie innowacje. Po podjęciu decyzji o wprowadzeniu na rynek nowego produktu lub rozpoczęciu nowej inicjatywy niezbędna infrastruktura obliczeniowa może być gotowa w ciągu kilku minut lub godzin, a nie dni lub tygodni, a czasem nawet miesięcy, które byłyby konieczne do jej przygotowania w firmie.
  • Szybsze reagowanie na zmieniające się warunki biznesowe. Rozwiązanie IaaS umożliwia szybkie zwiększenie ilości zasobów, aby obsłużyć nagłe zwiększenie zapotrzebowania (np. w czasie świąt), a następnie jej zmniejszenie w okresie mniejszej aktywności, aby zredukować koszty.
  • Pozwala skupić się na najważniejszych działaniach firmy. Dzięki zastosowaniu rozwiązania IaaS zespół nie musi zajmować się infrastrukturą IT i może skupić się na najważniejszych działaniach organizacji.
  • Zwiększona stabilność, niezawodność i możliwości obsługi. W przypadku korzystania z rozwiązania IaaS nie ma konieczności konserwowania oraz uaktualniania oprogramowania i sprzętu ani rozwiązywania problemów ze sprzętem. Po zawarciu odpowiedniej umowy dostawca usług zapewnia niezawodność infrastruktury i dba o jej działanie zgodnie z umową SLA.
  • Większe bezpieczeństwo. Po zawarciu odpowiedniej umowy o świadczenie usług dostawca usług w chmurze chroni Twoje aplikacje i dane przy użyciu zabezpieczeń, które mogą być lepsze niż możliwe do uzyskania lokalnie.
  • Zapewnia użytkownikom szybszy dostęp do nowych aplikacji. Ponieważ przed opracowaniem i dostarczeniem aplikacji nie trzeba konfigurować infrastruktury, dzięki rozwiązaniu IaaS użytkownicy szybciej uzyskają do nich dostęp.

Podsumowanie

Jeżeli nadal chcesz czuć się jak Admin warto wejść w Iaas, daje on większą elastyczność w tworzeniu, a nie tylko korzystaniu. Oczywiście trzeba pamiętać o ochronie systemu, uprawnieniach ale to zawsze jakaś mała radocha, a nie że wszystko działa, ale to nie ja to zrobiłem;).

W kolejnym wpisie przedstawię model PaaS.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT