Atak na VOIP

Print Friendly, PDF & Email

Hakerzy z Bliskiego Wschodu zaatakowali systemy VoIP – twierdzi Check Point Research. Ofiarami są systemy telefoniczne Sangoma oraz Asterisk VoIP, wykorzystywane przez 1,2 firm i podmiotów publicznych w 60 krajach. Zdaniem Check Pointa oszustwa w głównej mierze dotyczyły Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i USA. Ataki odnotowano też m.in. w Czechach.

Jak na razie nie potwierdzono ataku na system VoIP wykorzystywany w polskich firmach. Z tych usług korzysta w naszym kraju ponad 2,5 mln użytkowników – według z raportu UKE. Łączne przychody z usług VoIP wyniosły w 2019 r. blisko 300 mln zł.

Według CFCA (Stowarzyszenie Kontroli Oszustw Komunikacyjnych) hakowanie VoIP PBX jest jedną z 5 najczęstszych metod oszust telekomunikacyjnych. Łączne globalne straty sięgają 28 mld dol.

Hakerzy zarabiają na dostępie do opanowanych systemów, sprzedając połączenia, lub zmuszają system do dzwonienia pod numery premium pobierające opłaty.

Źródło: crn.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT