Apache vs. Nginx

Print Friendly, PDF & Email

W świecie serwerów internetowych Apache i Nginx są najpopularniejsze do hostowania naszych zasobów internetowych. Te dwa serwery internetowe o otwartym kodzie źródłowym obsługują ponad 50% ruchu w Internecie, ale nie są dokładnie takie same. W tym artykule chciałbym pokazać porównanie Apache i Nginx, aby poznać ich mocne i słabe strony. Również jako administrator ten przewodnik będzie dla Ciebie pomocny. W końcu chcesz poznać te dwa rozwiązania, aby zdecydować, który z nich wybrać do przechowywania oraz obsługi stron internetowych.

Przegląd Apache i Nginx

Jeśli szukasz idealnego serwera WWW, przekonasz się lub usłyszysz, że Apache i Nginx są jednymi z najlepszych i najczęściej używanych. Ale tak jak wszystko, musisz wybrać ten, który jest dla Ciebie najlepszy i odpowiada Twoim potrzebom ze względu na Twoje priorytety. Zakładam, że wiesz, co to jest serwer WWW, i zasadniczo znasz Apache i Nginx.

Aby zdecydować o funkcji serwera WWW, zostaną omówione niektóre opcje, takie jak architektura, wydajność, obsługa systemu operacyjnego, konfiguracja, bezpieczeństwo, elastyczność, moduły funkcji, dostosowywanie i interpretacja żądań. W ten sposób możesz porównać główne różnice wybrać lub odrzucić jedną z nich. Poniżej tabela, która pokaże w prosty sposób porównanie najważniejszych elementów tych rozwiązań.

Porównanie Nginx i Apache

Elementy porównawczeApacheNginx
ArchitekturaOparta o procesOparta o zdarzenia
WydajnośćNiskaWysoka
Wspierane OSLinux, Windows, macOSLinux
Konfiguracja.htaccess pozwala na dodanie dodatkowej konfiguracji.Mało opcji konfiguracji
ZabezpieczeniaDobry poziom bezpieczeństwaZaawansowane opcje bezpieczeństwa
ElastycznośćWiększa elastycznośćPodstawowa elastyczność
FunkcjonanośćKilka modułów funkcyjnychOgromna ilość modułów funkcyjnych
DostosowywanieDuża liczba opcji konfiguracjiNiewielka liczba opcji konfiguracji
Podstawowe parametry porównawcze Apache vs. Nginx

Apache vs Nginx: Architektura

Ruch w sieci ma znaczenie. Najważniejszą różnicą między Apache i Nginx jest sposób, w jaki sobie z tym radzą. Architektura jest ważnym składnikiem zarówno Apache, jak i Nginx. Nie mają tej samej strategii zarządzania połączeniami i ruchem i reagowania na nie. Apache wykorzystuje strategię opartą na procesach, podczas gdy Nginx wykorzystuje strategię opartą na zdarzeniach, co oznacza, że Apache stosuje podejście wielowątkowe, tworząc nowy wątek dla każdego żądania.

Podstawowa architektura Apache może powodować wysokie zużycie zasobów, co może powodować problemy z serwerem, takie jak niska prędkość. Ale procesy są obsługiwane asynchronicznie przez Nginx za pośrednictwem pętli zdarzeń. Uruchamia pojedynczy proces główny, w którym pojedynczy wątek obsługuje wiele żądań, wymagając mniej pamięci i procesora oraz, oczywiście, będąc znacznie szybszym niż serwer HTTP Apache.

Najwyraźniej Nginx jest zwycięzcą tej opcji dzięki lekkiej konstrukcji i szybszej architekturze niż Apache.

Apache vs Nginx: Wydajność

Apache i Nginx nie są takie same w przetwarzaniu zawartości statycznej i dynamicznej. Zobaczmy, który z nich jest lepszy. Apache osadza procesor w każdej instancji roboczej, ale Nginx korzysta z zewnętrznego procesora do obsługi dynamicznych żądań zawartości.

Ponieważ użycie pamięci RAM przez Apache jest szybsze niż Nginx w obsłudze żądań, działa wolniej. Dlatego Nginx działa 2/5 razy szybciej niż Apache w zawartości statycznej.

Z punktu widzenia Static zwycięzcą jest Nginx, ale jeśli chodzi o zawartość dynamiczną, oba są doskonałe.

Apache vs NGINX: Wspierane OS

Ważna jest również obsługa systemu operacyjnego. Apache i Nginx są podobne pod względem obsługi systemów operacyjnych. Linux, Windows i macOS uruchamiają Apache. Nginx jest również dostępny w większości dystrybucji Linuksa, Windows i macOS. Ponieważ Nginx nie jest zbyt stabilny w systemie Microsoft Windows, użytkownicy wolą go w systemie Linux. Apache jest znacznie bardziej używany i stabilny w systemie Windows ze względu na swoją stabilność. Jednak oba są udokumentowane. Możesz łatwo uzyskać dostęp do dokumentacji Apache i dokumentacji Nginx.

Apache i Nginx mają własne wsparcie społeczności. Apache udostępnia listę mailingową, IRC i Stack Overflow. Nginx posiada również listy mailingowe, IRC, Stack Overflow i forum.

W rezultacie Apache i Nginx są razem zwycięzcami tej opcji.

Apache vs NGINX: Konfiguracja

Apache i Nginx są tak różne w konfiguracji i stosują bardzo różne podejścia, aby umożliwić nadpisywanie poszczególnych katalogów. Ale ma znaczenie, który z nich ma łatwą i szybką konfigurację. Dodatkowa konfiguracja poszczególnych katalogów za pomocą plików .htaccess jest dozwolona przez Apache. Ta architektura umożliwia użytkownikom nieuprzywilejowanym zarządzanie określonymi aspektami ich witryn internetowych, jednocześnie uniemożliwiając im dostęp do głównej konfiguracji. Ta architektura umożliwia użytkownikom nieuprzywilejowanym zarządzanie określonymi aspektami ich witryn internetowych, jednocześnie uniemożliwiając im dostęp do głównej konfiguracji.

Z drugiej strony Nginx nie pozwala na dodatkową konfigurację i oczywiście zapewnia wyższą wydajność. Chociaż nie pozwala na konfigurację katalogu, żądania będą obsługiwane szybciej. Tak więc Nginx jest szybszy niż Apache i nie musi wyszukiwać plików .htaccess i interpretować żądania użytkownika.

Dzięki temu wyjaśnieniu, który z nich wygrywa wynik konfiguracji? Oczywiście wygrywa Apache, ale jeśli weźmie się pod uwagę szybkość, zwycięzcą jest Nginx.

Apache kontra NGINX: Bezpieczeństwo

Serwery Apache i Nginx oferują doskonałe rozszerzone zabezpieczenia dla swojej bazy kodu opartej na C. Dzięki temu strony internetowe mogą spotkać mniej szkód i hakerów. Apache jest bardzo bezpiecznym serwerem internetowym, ponieważ zapewnia konfiguracje obsługi ataków DDoS i wykorzystuje moduł unikania modów, aby zapobiegać atakom HTTP, DoS, DDoS i brute force.

Nginx jest nieco bezpieczniejszy dzięki zastosowaniu przyszłościowego podejścia do bezpieczeństwa. W ten sposób Nginx nie umożliwia tworzenia list katalogów, uniemożliwiając anonimowym użytkownikom przeglądanie zawartości katalogu witryny i rozwiązywanie problemów z SSL.

Nietrudno powiedzieć, że Nginx wygrywa porównanie bezpieczeństwa.

Apache vs NGINX: Elastyczność

Ponieważ Apache i Nginx są elastyczne, łatwo jest je zainstalować za pośrednictwem kontenerów Docker w systemach operacyjnych obsługujących tę funkcję.

Nginx nie jest przeznaczony do obsługi dynamicznych modułów i ładowania, a jak wspomnieliśmy w części „wydajność”, potrzebuje zewnętrznego programu do obsługi dynamicznej zawartości. Dlatego Apache jest bardziej elastyczny i ma większe możliwości ładowania i rozładowywania modułów.

Tak więc, jak można się spodziewać, Apache jest tutaj zwycięzcą.

Apache vs NGINX: Moduły funkcji

Biorąc pod uwagę Apache vs Nginx, oba serwery sieciowe można rozszerzać za pomocą systemów modułowych. Jednak ich metody działania są różne. Ludzie wolą Apache, ponieważ ma 60 oficjalnych, dynamicznie ładowanych modułów, a także mnóstwo nieoficjalnych modułów można znaleźć w Internecie. Pomimo posiadania kilku modułów funkcji, Apache nie mógł być satysfakcjonujący, ponieważ większość z nich jest rzadko używana.

Moduły Nginx nie są ładowane dynamicznie, ponieważ są kompilowane z wtyczkami innych firm. Są niezwykle wydajne i zapewniają wszystkie niezbędne funkcje serwera WWW. Nginx korzysta z dowolnych komponentów, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo.

W ten sposób Nginx wygrywa wyścig modułów funkcji jako inteligentny i lekki serwer WWW.

Apache vs NGINX: Dostosowywanie

Jak już wiesz, moduły Nginx nie są ładowane dynamicznie. Wpływa na dostosowanie Nginx. Jeśli potrzebujesz włączyć niestandardowe moduły, musisz skompilować serwer ze źródła.

Zewnętrzne moduły Apache umożliwiają ich dostosowanie. Za pomocą tych modułów można szyfrować i przepisywać adresy URL, kompresować, buforować, uwierzytelniać klienta i tak dalej.

Jak widać, zwycięzcą personalizacji jest Apache.

Kiedy używać Apache zamiast Nginx?

Zawsze, gdy wymagana jest funkcja, kontrola, konfiguracja, dostosowywanie i elastyczność lub witryna o małym ruchu z dynamiczną zawartością, powinieneś wybrać Apache. Specjalne moduły zapewniają lepszą funkcjonalność. Apache pozwala również nieuprzywilejowanym użytkownikom kontrolować swoją witrynę, ponieważ używa pliku .htaccess.

Kiedy używać Nginx zamiast Apache?

Zawsze, gdy potrzebujesz mieć bezpieczną witrynę internetową o dużym natężeniu ruchu, musisz wybrać Nginx, aby nie napotkać problemów z obsługą żądań i przetwarzaniem treści. Niewielka baza kodu Nginx sprawia, że jest on bezpieczniejszy niż Apache.

Czy możliwe jest jednoczesne używanie Apache i Nginx?

Apache i Nginx nie mogą być przez siebie zastąpione. Ale możesz pomyśleć, co jeśli potrzebujesz wszystkich powyższych funkcji razem? Należy powiedzieć, że w takiej sytuacji możesz używać Apache i Nginx razem. Ponieważ Apache i Nginx mogą współpracować, aby zapewnić jednocześnie wszystkie swoje zalety. Jak widać poniżej, korzystając z jednej z nich, nie musisz martwić się brakiem funkcji innej.

Wspólne działanie Apache oraz Nginx

Podsumowanie

W tym artykule poznałeś 8 głównych różnic między Apache i Nginx. Wszystkie porównane korzyści i ograniczenia mogą być pomocne w podjęciu decyzji, który z tych serwerów internetowych byłby świetny ze względu na Twoje potrzeby i witrynę. Apache i Nginx są serwerami WWW, ale Nginx jest również serwerem odwrotnego proxy. Generalnie, aby móc wybrać jedną aplikację lub narzędzie, musisz określić swoje priorytety. Porównując Apache z Nginx, nie jesteś pod presją wyboru jednego z nich, aby pominąć korzyści drugiego. Jeśli naprawdę potrzebujesz korzyści obu, użyj ich razem.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT