Kurs Ansible – Wstęp CZ.0

Print Friendly, PDF & Email

Rozpoczynam wpisy dotyczące jednego z najlepszych narzędzi, których kiedykolwiek użyłem, mam tutaj na myśli Ansible.

Ansible jest narzędziem służącym do zarządzania stanem infrastruktury. Administratorzy systemowi, bazodanowi czy DevOpsi korzystają z niego najczęściej i praktycznie każdego dnia. Pozwala zautomatyzować administrację konfiguracją serwerów, dostarczanie aplikacji oraz wiele innych zadań świata IT. Jest jednym z popularniejszych przedstawicieli narzędzi, realizujących założenia paradygmatu IaC (Infrastructure as Code), który pozwala uzyskać powtarzalne konfiguracje maszyn. Inne podobne narzędzia to m.in. Chef czy Puppet, jednak to Ansible jest według mnie najprostszy, aby zapoznać się z tego typu narzędziami. Ansible działa na zasadzie bezagentowej, tzn. nie potrzebuje instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania na zarządzanej maszynie. Narzędzie do łączenia z zarządzanymi serwerami używa protokołu SSH. Można skonfigurować również połączenie przy wykorzystaniu certyfikatu SSH, dzięki czemu nie będzie potrzebne hasło. Ansible pozwala zarówno na wykonywanie komend ad-hoc, jak i na przetwarzanie wcześniej zdefiniowanych w języku YAML plików konfiguracyjnych, tzw. playbooków.

W kolejnych wpisach (na teraz ich ilość jest płynna i ciągle planuję następne) pokażę w jaki sposób przygotować środowisko do działania. Niezwykle ważne jest również opanowanie struktury języka yml, w którym będę pisał scenariusze (playbooki).

W kolejnym wpisie pokażę, w jaki sposób zainstalować ANSIBLE.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT