20 pytań i odpowiedzi na rozmowie o pracę dotyczące Docker.

Dzisiejszy wpis będzie nieco inny od poprzednich, ale lubię takie przerywniki. Chciałbym pokazać dlaczego opisuję Dockera w miarę dokładnie chodź nie wyczerpującą, ale o tym wkrótce. Poniżej przykładowe pytania, które mogą paść na rozmowie o pracę gdy w grę wchodzi stanowisko DveOps czy bardziej zaawansowany Administrator IT w rozbudowanej infrastrukturze. Zobaczysz jak Docker przecina się we współpracy z innymi narzędziami typu chmura obliczeniowa czy Ansible.

20 pytań dotyczących Docker w rozmowach o pracę

  1. Czym jest Docker – podstawowe pytanie nie tylko w przypadku Dockera. Często niektórzy nie potrafią Dockera opisać nawet gdy z nim pracują dłuższy czas. A można opisać to wszystko jednym zdaniem. Docker jest narzędziem stworzonym głównie dla developerów, którzy chcą maksymalnie szybko przetestować fragment nowego kodu. Tyle i aż tyle na wejście trzeba powiedzieć.
  2. Czym w takim razie jest kontener – kontener jest odseparowanym miejscem w systemie operacyjnym w którym wykonuje się zestaw instrukcji przygotowanych przez użytkownika/administratora/developera. Warto dodać, że kontener nie jest odseparowany od systemu operacyjnego maszyny, na którym działa.
  3. Czym kontener różni się od wirtualizacji – odpowiedź do tego pytania nawiązuje do poprzedniego. Kontener jest procesem, który działa na systemie hosta (to samo jądro), natomiast wirtualizacja to oddzielenie „kontenera” od systemu hosta.
  4. Jak wygląda architektura Dockera – architektura jest prosta, Docker to: host, klient oraz rejestr obrazów. Host to główna maszyna na której będą działały kontenery, klient to każdy z nas, który korzysta z jakiejkolwiek aplikacji na co dzień, rejestr to magazyn w którym znajdują się obrazy.
  5. Czym jest obraz – obraz w Docker jest nieco inny niż to co znasz w Windows, GNU/Linux. Obraz to zbiór warstw, czyli kolejno wykonywanych poleceń, które budują środowisko do działania aplikacji.
  6. Czym jest Docker swarmswarm (rój/ławica) to narzędzie, dzięki któremu można zbudować klaster kontenerów. Klaster to logicznie połączony zestaw co najmniej dwóch fizycznych kontenerów, które rozkładają obciążenie działającej aplikacji.
  7. Czym jest Dockerfile – plik tekstowy, który zawiera napisany scenariusz działania aplikacji. Po kolej później wykonuje kod, który buduje kolejne warstwy obrazu.
  8. Czy opuszczając kontener można uszkodzić dane – nie, jeżeli nie zostanie to zrobione poprzez usunięcie działającego kontenera. W takim przypadku wszystko co zostało przez Ciebie dodane zniknie, natomiast sam obraz na którym kontener działał pozostanie nienaruszony.
  9. W jaki sposób można wyświetlić listę obrazów – można to zrobić przy pomocy docker images -a.
  10. W jaki sposób wyświetlić listę kontenerów – tutaj można a nawet trzeba podać dwa polecenia: docker ps oraz docker ps -a. Pierwsze pokazuje działające maszyny, drugie pokazuje, które maszyny mają status Exit, czyli są wyłączone.
  11. Jaka jest jedna najważniejsza rzecz do stworzenia kontenera – podstawowy obraz do pobrania z Docker Hub.
  12. Czy są jakieś ograniczenia odnośnie liczby kontenerów które działają w systemie – jedynym ograniczeniem jest środowisko w którym Docker działa. Nie ma limitów ilościowych jeżeli chodzi o licencję nawet w wersji EE.
  13. Jakie są domyślne sieci w Dockernone, host, bridge, plus te które możesz uruchomić we własnym zakresie w zależności od potrzeby.
  14. Co to takiego Docker Compose – po instalacji pozwala na wykonanie plików .yml do automatycznego wdrożenia wielu kontenerów. Teraz widzisz po co opisuję również Ansible.
  15. W jaki sposób można sprawdzić wersję Dockera – tak jak w wielu innych przypadkach poprzez version, a tutaj docker version.
  16. W jaki sposób wystartować, zastopować i „zabić” kontener – można to zrobić odpowiednio przy pomocy: docker start <container_id> , docker stop <container_id>, docker kill <container_id>.
  17. Masz Dockerfile w jaki sposób zbudować obraz – można to zrobić przy pomocy docker build . . Kropka wskazuje, że Dockerfile znajduje się w tym samym katalogu w którym wykonywane jest polecenie.
  18. Wymień cykle życia kontenera – cykl życia kontenera to kolejne kroki: utworzenie kontenera, uruchomienie kontenera, zatrzymanie kontenera, ponowne uruchomienie i jego zniszczenie.
  19. Czy można stworzyć Docker w środowisku jednostkowym – tak można, potrzebny jest system plików read-only, wolumen oraz możliwość dodania zmiennych.
  20. Czy Docker jest pierwszym systemem kontenerowym – oczywiście nie, od lat 70 można było korzystać z chroot. Jednak Docker jest bardziej uniwersalny oraz bardziej wydajny poprzez możliwość współpracy z chmurą obliczeniową.

Mam nadzieję, że takie informacje przydadzą się w zdobywaniu wiedzy z Dockera, ale jak widzisz potrzebujesz wiedzieć więcej i to właśnie chcę zapewnić w beitadmin.pl.


Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT