Poniżej znajdują się pytania i odpowiedzi dotyczące rozmów kwalifikacyjnych na temat systemu Linux, przeznaczone zarówno dla kandydatów początkujących, jak i doświadczonych, którzy chcą zdobyć pracę swoich marzeń.
1) Czym jest Linux?
Linux to system operacyjny lub jądro dystrybuowane na licencji open source. Lista jego funkcjonalności jest bardzo podobna do UNIX-a. Jądro to program stanowiący serce systemu operacyjnego Linux, który zajmuje się podstawowymi rzeczami, takimi jak umożliwienie komunikacji sprzętu z oprogramowaniem.
2) Jaka jest różnica między UNIX i LINUX?
Unix pierwotnie był systemem operacyjnym własnościowym firmy Bell Laboratories, który później przekształcił się w różne wersje komercyjne. Z drugiej strony Linux jest darmowy, open source i przeznaczony jako system operacyjny niebędący własnością firmy dla mas.
3) Co to jest BASH?
BASH to skrót od Bourne Again SHell. Został napisany przez Steve’a Bourne’a jako zamiennik oryginalnego Bourne Shell (reprezentowanego przez /bin/sh). Łączy wszystkie funkcje z oryginalnej wersji Bourne Shell, a także dodatkowe funkcje, aby uczynić go łatwiejszym i wygodniejszym w użyciu. Od tego czasu został zaadaptowany jako domyślna powłoka dla większości systemów z systemem Linux.
4) Co to jest Linux Kernel?
Linux Kernel to oprogramowanie systemowe niskiego poziomu, którego główną rolą jest zarządzanie zasobami sprzętowymi dla użytkownika. Jest również używane do zapewnienia interfejsu do interakcji na poziomie użytkownika.

5) Czym jest LILO?
LILO to bootloader dla Linuksa. Służy głównie do ładowania systemu operacyjnego Linux do pamięci głównej, aby mógł rozpocząć działanie.
6) Czym jest przestrzeń wymiany(swap)?
Przestrzeń wymiany to pewna ilość miejsca używana przez Linuksa do tymczasowego przechowywania niektórych programów, które są uruchamiane jednocześnie. Dzieje się tak, gdy pamięć RAM nie ma wystarczającej ilości pamięci, aby pomieścić wszystkie uruchamiane programy.
7) Jaka jest zaleta oprogramowania open source?
Oprogramowanie open source pozwala na swobodne rozpowszechnianie oprogramowania, w tym kodów źródłowych, każdemu zainteresowanemu. Ludzie mogliby wówczas dodawać funkcje, a nawet debugować i poprawiać błędy w kodzie źródłowym. Mogą nawet sprawić, aby działał lepiej, a następnie ponownie swobodnie rozpowszechniać ten ulepszony kod źródłowy. Ostatecznie przynosi to korzyści wszystkim członkom społeczności.
8) Jakie są podstawowe składniki Linuksa?
Podobnie jak każdy inny typowy system operacyjny, Linux ma wszystkie te składniki: jądro, powłoki i interfejsy graficzne, narzędzia systemowe i program aplikacji. To, co sprawia, że Linux jest lepszy od innych systemów operacyjnych, to fakt, że każdy aspekt ma dodatkowe funkcje, a wszystkie kody do nich można pobrać bezpłatnie.
9) Czy zainstalowanie wielu środowisk graficznych pomaga systemowi Linux?
Ogólnie rzecz biorąc, jedno środowisko graficzne, takie jak KDE lub Gnome, jest wystarczająco dobre, aby działać bez problemów. Wszystko zależy od preferencji użytkownika, chociaż system umożliwia przełączanie się z jednego środowiska do drugiego. Niektóre programy będą działać w jednym środowisku, a nie w drugim, więc można to również uznać za czynnik przy wyborze środowiska.
10) Jaka jest podstawowa różnica między BASH i DOS?
Kluczowe różnice między konsolą BASH i DOS leżą w 3 obszarach:
– Polecenia BASH rozróżniają wielkość liter, podczas gdy polecenia DOS nie;
– W systemie BASH znak / jest separatorem katalogów, a \ działa jako znak ucieczki. W systemie DOS znak / służy jako ogranicznik argumentu polecenia, a \ jest separatorem katalogów
– DOS stosuje konwencję w nazywaniu plików, która jest 8-znakową nazwą pliku, po której następuje kropka i 3 znaki rozszerzenia. BASH nie stosuje się do takiej konwencji.
11) Jakie znaczenie ma projekt GNU?
Ten tak zwany ruch wolnego oprogramowania zapewnia kilka korzyści, takich jak wolność uruchamiania programów w dowolnym celu oraz wolność studiowania i modyfikowania programu według własnych potrzeb. Pozwala on również na redystrybucję kopii oprogramowania innym osobom, a także wolność ulepszania oprogramowania i udostępniania go publicznie.
12) Opisz konto root.
Konto root jest jak konto administratora systemu i pozwala na pełną kontrolę nad systemem. Tutaj możesz tworzyć i utrzymywać konta użytkowników, przypisując różne uprawnienia dla każdego konta. Jest to domyślne konto za każdym razem, gdy instalujesz Linuksa.
13) Co to jest CLI?
CLI to skrót od Command Line Interface. Ten interfejs pozwala użytkownikowi wpisywać polecenia deklaratywne, aby poinstruować komputer, aby wykonywał operacje. CLI oferuje większą elastyczność. Jednak inni użytkownicy, którzy są już przyzwyczajeni do korzystania z GUI, mają trudności z zapamiętaniem poleceń, w tym atrybutów, które są z nim związane.
14) Co to jest GUI?
GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika, wykorzystuje obrazy i ikony, które użytkownicy klikają i manipulują nimi, jako sposób komunikacji z komputerem. Zamiast konieczności zapamiętywania i wpisywania poleceń, użycie elementów graficznych ułatwia interakcję z systemem, a także dodaje więcej atrakcji poprzez obrazy, ikony i kolory.
15) Jak otworzyć wiersz poleceń podczas wydawania polecenia?
Aby otworzyć domyślną powłokę (w której znajduje się wiersz poleceń), naciśnij Ctrl-Alt-F1. Spowoduje to wyświetlenie interfejsu wiersza poleceń (CLI), z którego można uruchamiać polecenia w razie potrzeby.
16) Jak można dowiedzieć się, ile pamięci wykorzystuje Linux?
W powłoce poleceń użyj polecenia „concatenate”: cat /proc/meminfo, aby uzyskać informacje o wykorzystaniu pamięci. Powinieneś zobaczyć wiersz zaczynający się od czegoś takiego jak Mem: 64655360 itd. Jest to całkowita pamięć, którą Linux uważa za dostępną do użycia.
Możesz również użyć poleceń:
1 |
free - m |
1 |
vmstat |
1 |
top |
1 |
htop |
aby znaleźć bieżące wykorzystanie pamięci
17) Jaki jest typowy rozmiar partycji wymiany(swap) w systemie Linux?
Preferowany rozmiar partycji wymiany to dwukrotność ilości pamięci fizycznej dostępnej w systemie. Jeśli nie jest to możliwe, minimalny rozmiar powinien być taki sam, jak ilość zainstalowanej pamięci.
18) Czym są linki symboliczne?
Linki symboliczne działają podobnie do skrótów w systemie Windows. Takie linki wskazują na programy, pliki lub katalogi. Umożliwiają również natychmiastowy dostęp do nich bez konieczności przechodzenia bezpośrednio do całej ścieżki.
19) Czy kombinacja klawiszy Ctrl+Alt+Del działa w systemie Linux?
Tak, działa. Podobnie jak w systemie Windows, możesz użyć tej kombinacji klawiszy, aby wykonać ponowne uruchomienie systemu. Jedną różnicą jest to, że nie otrzymasz żadnego komunikatu potwierdzającego, a zatem ponowne uruchomienie jest natychmiastowe.
20) Jak odnosisz się do portu równoległego, do którego podłączone są urządzenia, takie jak drukarki?
Podczas gdy w systemie Windows odnosisz się do portu równoległego jako do portu LPT, w systemie Linux odnosisz się do niego jako /dev/lp. LPT1, LPT2 i LPT3 byłyby zatem nazywane /dev/lp0, /dev/lp1 lub /dev/lp2 w systemie Linux.
Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.
Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly
Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).