15+ pytań, które możesz usłyszeć na rozmowie o pracę – DevOps Engineer

DevOps szturmem zdobywa świat inżynierii. To najpopularniejsza metodologia rozwoju oprogramowania na świecie — prawie połowa (47%) zespołów inżynierii oprogramowania korzystała z DevOps w zeszłym roku. Jak więc przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej DevOps? Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o stanowisko inżyniera DevOps, czy stanowisko inżyniera oprogramowania w firmie korzystającej z DevOps, oto Twój przewodnik po tym, jak odnieść sukces w pytaniach dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej DevOps.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej na temat technicznego DevOps

Czym jest DevOps?

Ponieważ aplikujesz na stanowisko DevOps, jest to jedno z najważniejszych pytań, na które należy odpowiedzieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. DevOps, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie rozwoju oprogramowania (dev) i operacji IT (ops). W miejscu pracy jest to praktyka, która koncentruje się na dostarczaniu wysokiej jakości oprogramowania poprzez wspólny, iteracyjny proces. Inżynierowie DevOps dostarczają oprogramowanie poprzez ciągłą integrację i dostarczanie (CI/CD), co obejmuje stały rozwój, ulepszanie, iterację i testowanie.

Jaki jest cykl życia DevOps?

Cykl życia DevOps składa się z wielu faz, które prowadzą do dostarczenia oprogramowania:

  • Ciągły rozwój – pierwsza faza jest dwuetapowa. Najpierw jest planowanie, kiedy zespół omawia wszystko, co jest potrzebne do projektu, od żądań klienta po zasoby i budżet. Następnie jest kodowanie, kiedy programiści piszą kod zgodnie z wymaganiami omówionymi w planie.
  • Ciągłe testowanie – zespół testuje oprogramowanie (zwykle przy użyciu zautomatyzowanych narzędzi testowych) pod kątem błędów. Jeśli występują jakieś błędy, wracają i odbudowują kod.
  • Ciągła integracja – zespół integruje nowy kod lub zmiany kodu w centralnym repozytorium. Po integracji kod jest ponownie testowany pod kątem błędów i naprawiany, jeśli to konieczne.
  • Ciągłe wdrażanie – kod jest wdrażany w środowisku produkcyjnym, gdzie użytkownicy mogą zobaczyć zmiany na froncie witryny (po stronie użytkownika).
  • Ciągłe monitorowanie – teraz, gdy zmiany w oprogramowaniu są już aktywne, zespół monitoruje wydajność i stan oprogramowania.
  • Ciągłe sprzężenie zwrotne – członkowie zespołu DevOps i zewnętrzni interesariusze, tacy jak klient, zespół ds. produktu i kierownictwo, przekazują informacje zwrotne na temat oprogramowania.
  • Ciągłe działanie – po monitorowaniu wydajności i zebraniu opinii zespół aktualizuje oprogramowanie w razie potrzeby, aby utrzymać jakość i bezpieczeństwo.

Jaka jest różnica między ciągłym dostarczaniem a ciągłym wdrażaniem (continuous delivery and continuous deployment)?

Różnica między ciągłym dostarczaniem a ciągłym wdrażaniem polega na tym, jak tworzone są wydania oprogramowania. W ciągłym dostarczaniu zespoły upewniają się, że oprogramowanie jest zawsze gotowe do wydania, ale rzeczywisty proces wydania wymaga ręcznej akceptacji. W ciągłym wdrażaniu te wydania są zautomatyzowane. Gdy oprogramowanie przejdzie automatyczne testy, jest automatycznie wydawane (bez konieczności ingerencji człowieka).

Continuous DeliveryContinuous Deployment
DefinicjaZautomatyzuj proces kompilacji, testowania i wdrażania, aby mieć oprogramowanie gotowe do wydania. Ktoś musi zatwierdzić oprogramowanie przed wdrożeniem.Automatyczne wdrażanie zmian w oprogramowaniu po przejściu automatycznych testów.
Częstotliwość wydawania oprogramowaniaCzęsto w ręcznie zaplanowanych godzinach.Często, zazwyczaj kilka razy dziennie.
Potrzebne zasobyCiągła integracja, efektywne testowanie.Najwyższej klasy zautomatyzowane testowanie, efektywny proces dokumentowania.
ZakresCała aplikacja.Mniejsze zmiany w określonych funkcjach.
KorzyściŁatwiejsze i szybsze wydawanie oprogramowania.Stałe, szybkie udoskonalanie oprogramowania przy minimalnym ryzyku (ponieważ zmiany są niewielkie i łatwiejsze do naprawienia).
Wykorzystanie w firmieOrganizacje, które chcą regularnie wprowadzać zmiany.Organizacje, które potrzebują szybkich zmian i spójnych (np. codziennych) aktualizacji oprogramowania.

Jakie są kluczowe wskaźniki efektywności DevOps?

KPI to kluczowe wskaźniki wydajności: w jaki sposób zespół może stwierdzić, jak dobrze sobie radzi. Ważne KPI DevOps obejmują:

  • Częstotliwość wdrażania – jak często następuje wdrożenie,
  • Błąd wdrożenia – jak często nowa aplikacja ulega awarii (np. błędy, problemy dla użytkowników),
  • Czas realizacji zmiany – jak długo trwa wprowadzenie zmiany (np. dodanie nowej funkcji lub naprawienie błędu),
  • Średni czas do wykrycia – jak długo trwa wykrycie problemu,
  • Średni czas do odzyskania – jak długo trwa naprawienie problemu,

Jak DevOps wypada w porównaniu z metodyką Agile?

Zarówno metodyka Agile, jak i DevOps mają na celu przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania, uczynienie go bardziej adaptacyjnym i wydajnym. Agile to jednak filozofia tworzenia oprogramowania, podczas gdy DevOps to zestaw podejść, które definiują kulturę zespołu. Agile to współpracujące, przyrostowe podejście do tworzenia oprogramowania, które opiera się na opiniach i zwiększa adaptowalność. DevOps koncentruje się na ciągłej integracji, testowaniu i dostarczaniu oraz łączeniu zespołów inżynierii oprogramowania i IT.

Te dwie koncepcje nie wykluczają się wzajemnie. DevOps niekoniecznie zastępuje metodykę Agile, ale raczej rozszerza jej zasady. Zespoły DevOps mogą nawet używać metodyki Agile w swoim procesie tworzenia.

Czym jest testowanie automatyczne?

Testowanie automatyczne to testowanie oprogramowania — identyfikacja potencjalnych błędów lub usterek — nie jest wykonywane przez człowieka. Zamiast tego narzędzie lub usługa testowa automatycznie sprawdza oprogramowanie pod kątem wszelkich problemów. Testowanie automatyczne może pomóc przyspieszyć proces dostarczania oprogramowania poprzez szybkie sprawdzanie oprogramowania bez konieczności interakcji z człowiekiem.

Czy możesz wyjaśnić koncepcję „Shift left to reduce failure” w DevOps?

„Shift left to reduce failure” to podejście do rozwoju oprogramowania, które odnosi się do testowania oprogramowania na wczesnym etapie procesu rozwoju. „Lewa” strona jest uważana za wczesne etapy procesu rozwoju oprogramowania, podczas gdy „prawa” to późniejsza część. Tradycyjnie oprogramowanie było testowane bardziej w „prawej” części procesu, bliżej wydania oprogramowania. Fraza ta sugeruje, że testowanie oprogramowania na wcześniejszym etapie procesu pomaga szybciej i wydajniej identyfikować błędy niż czekanie na późniejszym etapie procesu.

Jakie są korzyści DevOps?

DevOps przynosi korzyści zarówno zespołowi DevOps firmy, jak i wynikom tego zespołu. Po pierwsze, DevOps promuje kulturę współpracy i komunikacji w firmie, ponieważ zespoły stale się ze sobą kontaktują w trakcie całego procesu tworzenia oprogramowania; jest mniej silosów. Pod względem wyników DevOps jest korzystny, ponieważ umożliwia szybsze i bardziej wydajne dostarczanie oprogramowania. Inne korzyści DevOps obejmują:

  • Skalowalne oprogramowanie,
  • Wcześniejsza identyfikacja błędów,
  • Krótszy czas wprowadzania na rynek,
  • Łagodzenie ryzyka,
  • Optymalizacja zasobów

Czym jest kontrola wersji?

Kontrola wersji jest podobna do Google Docs: to narzędzie programowe, które pozwala śledzić zmiany. To narzędzie pozwala inżynierom zobaczyć zmiany w kodzie, zintegrować je z istniejącym kodem i uzyskać dostęp do historii kodu, gdy jest to potrzebne.

Jaka jest różnica pomiędzy scentralizowanym a rozproszonym systemem kontroli wersji?

Na szczęście scentralizowany system kontroli wersji jest tym, na co wygląda: istnieje jedna scentralizowana kopia kodu systemu. Każdy zatwierdza zmiany w tej centralnej kopii. Przykłady scentralizowanych systemów kontroli wersji obejmują CVS, Perforce i SVN.

Rozproszony system kontroli wersji nie ma centralnego serwera; zamiast tego każda osoba ma kopię wszystkich wersji kodu w swoich systemach. Przykłady rozproszonych systemów kontroli wersji obejmują Git, Bazaar i Mercurial.

Czym jest zarządzanie konfiguracją?

Podczas gdy kontrola wersji śledzi i zarządza zmianami kodu, zarządzanie konfiguracją śledzi i zarządza zmianami dla wszystkich systemów i oprogramowania. Pomaga to zapewnić spójność systemów i umożliwia zespołowi dostęp do historii rozwoju oprogramowania.

Czym jest rozwój oparty na trunku?

Rozwój oparty na trunk to proces przepływu pracy, w którym programista łączy małe, częste aktualizacje z główną gałęzią zwaną „trunk”. Jest to powszechne w DevOps, ponieważ obsługuje ciągłą integrację i dostarczanie.

Czym jest infrastruktura jako kod?

Infrastruktura jako kod to infrastruktura informatyczna, która automatyzuje procedury dla zespołów operacyjnych. Twoje zasady i konfiguracje są pisane jako kod, co ułatwia ich zmianę, testowanie i wdrażanie.

Jaka jest rola AWS w DevOps?

AWS, czyli Amazon Web Services, zapewnia usługi przetwarzania w chmurze i interfejsy API, których zespoły DevOps mogą używać do usprawnienia procesu rozwoju. Na przykład AWS oferuje usługi, które mogą pomóc zautomatyzować ciągłą integrację i wdrażanie, zarządzać infrastrukturą jako kodem i identyfikować problemy z wydajnością. Usługi te pomagają w automatyzacji, zarządzaniu konfiguracją i skalowalności – wszystkie te czynniki przyczyniają się do szybszych, bardziej wydajnych zespołów DevOps.

Jakich języków programowania używasz?

Przed rozmową kwalifikacyjną sprawdź opis stanowiska, aby zobaczyć, jakie (jeśli w ogóle) języki programowania wymienia firma. Następnie, jeśli znasz którykolwiek z nich, koniecznie podaj ich nazwy, odpowiadając na to pytanie. Według badania z 2022 r. ponad połowa programistów oprogramowania używa JavaScript i HTML/CSS. Python, SQL i TypeScript to inne popularne języki programowania.

Na ogół powinieneś znać wiele języków, z opanowaniem jednego i dobrą znajomością dwóch kolejnych.

Z jakimi narzędziami DevOps pracowałeś?

Podobnie jak w przypadku pytania o języki programowania, sprawdzenie opisu stanowiska może pomóc w odpowiedzi na to pytanie. Jeśli w opisie widzisz konkretne narzędzia, których używałeś, koniecznie je wymień.

Niektóre standardowe narzędzia DevOps obejmują:

  • Git – narzędzie do kontroli wersji, które pomaga śledzić zmiany w kodzie,
  • Chef – narzędzie do zarządzania konfiguracją, które zamienia infrastrukturę w kod,
  • Puppet – narzędzie do zarządzania konfiguracją i wdrażania,
  • Ansible – narzędzie do zarządzania konfiguracją, które zamienia infrastrukturę w kod,
  • Jenkins – serwer automatyzacji dla CI/CD,
  • Docker – narzędzie do orkiestracji do tworzenia, dostarczania i uruchamiania aplikacji,
  • Nagios / Zabbix – narzędzie do ciągłego monitorowania, które może powiadamiać zespoły o problemach technicznych

Opowiedz o projekcie, który ukończyłeś z sukcesem

Warto przedstawić dokładne kroki prowadzenia projektu. Informacje o współpracy w zespole, rozwiązywanie napotkanych problemów, użyte rozwiązania etc.

Jak dbasz o to, aby Twoje umiejętności były na wysokim poziomie i aktualne?

Ponieważ technologia, metodologia i aplikacje stale się zmieniają, w inżynierii zawsze jest się czego uczyć. Menedżerowie ds. rekrutacji szukają kandydatów, którzy są proaktywni w kwestii podnoszenia kwalifikacji. Pamiętaj, aby podzielić się wszelkimi osobistymi projektami, nad którymi pracujesz, projektami open source, do których się przyczyniłeś, lub kursami, w których uczestniczysz.


Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT