10 pytań dla Windows Server Engineer’a cz.5/5

Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia porcja pytań, które przydadzą się w trakcie rozmowy na stanowiska związane z administrowaniem systemami Microsoft Windows. Poprzednie części, znajdują się tutaj.

Czym jest Windows Admin Center?

Windows Admin Center to internetowe narzędzie do zarządzania komputerami z systemem Windows. Oferuje uproszczony sposób zarządzania serwerami i komputerami stacjonarnymi w środowiskach, zapewniając dostęp do najpopularniejszych zasobów, takich jak usługi, certyfikaty, RDP i statystyki maszyn. Może działać na różne sposoby, jako pojedyncza instancja instalowana na komputerze lokalnym lub jako serwer bramy zainstalowany na serwerze aplikacji.

Wyjaśnij technologię wirtualizacji wbudowaną w Windows Server

Wbudowana technologia wirtualizacji w systemie Windows Server to Microsoft Hyper-V. Dostępny za darmo zarówno w systemie Windows jak i Windows Server, pozwala na wirtualizację platformy X86 na maszynach fizycznych. Hyper-V pozwala na wirtualizację sieci, zapewnia wsparcie dla Secure Boot, TPM i jest dobrze dostosowany do aktualnej wersji Windows.

Jak wyłączyć protokoły TLS 1.0 i TLS 1.1 w instalacji systemu Windows Server?

Ustawiając wartości klucza rejestru. Alternatywnie możemy użyć narzędzia IISCrypto, które pomaga również w bezpiecznych szyfrach bezpieczeństwa.

Czym jest kontroler RODC?

RODC to kontroler domeny tylko do odczytu, wprowadzony w systemie Windows Server 2008. Głównym celem jest pomoc w zarządzaniu obciążeniem sieci i umieszczaniu kontrolera domeny w lokalizacjach, które mogą być podatne na ataki. Możemy ograniczyć ilość danych udostępnianych kontrolerowi RODC i unieważnić je, gdy zostaną naruszone. RODC pomaga również w zapytaniach DNS, ponieważ może pomóc w rozwiązywaniu adresów bez przesyłania ich do RWDC, które można umieścić po drugiej stronie świata.

Jakie działania obsługuje RODC?

Baza danych AD DS tylko do odczytu, replikacja jednostronna, tylko ograniczone atrybuty replikacji, buforowanie poświadczeń z ograniczeniami, separacja zarządzania, DNS tylko do odczytu.

Wyjaśnij różnicę między administratorem domeny a administratorem przedsiębiorstwa

Administrator domeny ma pełne uprawnienia administracyjne w domenie, podczas gdy administrator przedsiębiorstwa może zarządzać konfigurację w lesie i wszystkimi domenami członkowskimi.

Jak uzyskać pomoc dotyczącą PowerShell CMDlets?

Za pomocą polecenia Get-Help w programie Windows PowerShell.

Jak sprawdzić nazwę hosta maszyny posiadającej tylko adres IP?

Za pomocą polecenia NSLookup. Adresy IP znanych hostów są przechowywane w rekordach PTR i można je znaleźć w strefie wyszukiwania wstecznego w systemie DNS.

Co to jest proces jednokrotnego logowania i który składnik usługi Active Directory jest używany do zapewnienia funkcji?

Single Sign-On umożliwia użytkownikowi logowanie się do różnych systemów przy użyciu pojedynczej tożsamości, która jest uwierzytelniana podczas logowania użytkownika. Tożsamość jest potwierdzana przez Active Directory Federation Services, które przekazują nazwę użytkownika i skrót hasła do aplikacji, która weryfikuje tożsamość użytkownika za pomocą Active Directory Domain Services.

Czym jest BitLocker?

BitLocker to technologia szyfrowania dysków oferowana w systemach Windows i Windows Server. BitLocker może używać sprzętowych rozwiązań TPM, a także Active Directory do potwierdzania tożsamości użytkownika.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT