10 pytań dla Windows Server Engineer’a cz.4/5

Print Friendly, PDF & Email

Kolejna porcja pytań, które przydadzą się w trakcie rozmowy na stanowiska związane z administrowaniem systemami Microsoft Windows. Poprzednie części, znajdują się tutaj.

Jak ograniczyłbyś miejsce na dysku na jednym z woluminów dla konkretnego użytkownika i jak możesz kontrolować bieżące jego wykorzystanie?

Korzystając z funkcji zarządzania limitami. We właściwościach dysku włączamy zarządzanie przydziałami dla dysku i konfigurujemy limit dostępny dla użytkownika. Następnie w ikonie zasobnika pojawi się menu do przeglądania limitu.

Którego polecenia użyjesz do sprawdzenia aktualnego stanu aktywacji systemu Windows Server?

slmgr.vbs /dlv

W jaki sposób można odwołać jeden z certyfikatów opublikowanych w Windows CA?

Musisz otworzyć przystawkę Urząd certyfikacji w konsoli MMC. Następnie wybierasz wystawiający CA, przechodzisz do wydanych certyfikatów, znajdujesz certyfikat, klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz Odwołaj.

Czym różni się partycja GPT w stosunku do MBR?

GPT – umożliwia tworzenie nieograniczonej ilości partycji, wielkość wolumenu 256 TB, nieobsługiwane przed Windows Server 2008, dodatkowe zabezpieczenia.
MBR – umożliwia utworzenie 4 partycji (4 podstawowe lub 3 podstawowe i jedna rozszerzona), limit woluminu 2 TB, obsługiwane we wszystkich systemach komputerowych.

Czym jest RAID, proszę opisać najpopularniejsze typy?

RAID – Redundant Array of Independent Disk to technologia, która umożliwia pracę wielu dysków jako jeden. Dyski można łączyć na wiele różnych sposobów, co zapewnia im wyższy poziom bezpieczeństwa lub wyższą wydajność. W rzeczywistości obie opcje można osiągnąć razem.
Stripe – RAID 0 – Najprostszy system RAID, pomaga osiągnąć wyższą wydajność odczytu i oszczędzać przestrzeń dyskową. Dane są umieszczane w porcjach na różnych woluminach. Wadą jest to, że awaria jednego dysku oznacza utratę wszystkich danych.
Mirror – RAID 1 – Bardzo prosty system RAID, pomaga osiągnąć znacznie lepsze bezpieczeństwo, zapisując te same dane na 2 lub więcej dyskach jednocześnie. W przypadku awarii jednego dysku dostępna jest kopia dysku.
RAID 5/6 – Dane są losowo dzielone między wszystkie dyski w macierzy. Wszystkie dyski zawierają porcje danych wraz z sumami kontrolnymi danych przechowywanych na każdym ze sterowników. W przypadku awarii dysku dane można przywrócić, wymieniając uszkodzony dysk i odbudowując macierz.
RAID można zdefiniować fizycznie – na poziomie kontrolera dysku lub logicznie w ramach systemu operacyjnego.

Podniesienie zwykłego serwera do roli kontroler domeny, kroki niezbędne do wykonania tej konfiguracji?

W systemie Windows Server 2019 zalecaną metodą jest użycie PowerShell Install-ADDSDomain Controller lub użycie Dodaj role i usługi, instalacja roli Active Directory Domain Services i podwyższenie serwera do kontrolera domeny. Firma Microsoft nie zaleca już aplikacji DCPromo.exe, jednak nadal można z niej korzystać w starszych wersjach systemu Windows Server.

Czym są przekierowania (forward) DNS w systemie Windows Server?

DNS Forwarders to lista serwerów DNS, których można używać do rozwiązywania zapytań DNS. W przypadku, gdy aktualny serwer DNS nie zna adresu podanego zapytania, przekaże zapytanie do pierwszego z kolejnych serwerów na liście w celu sprawdzenia, czy serwer zna rekord DNS. Akcja ta będzie wykonywana cyklicznie, aż do odnalezienia danych do rekordu lub wyczerpania listy spedytorów.

Jak zainstalować oprogramowanie na komputerach przyłączonych do domeny?

Posiadając pakiety MSI lub ZAP (no-MSI), oprogramowanie można wdrażać za pośrednictwem obiektów zasad grupy (GPO). Jeśli pliki są dostępne w udziale sieciowym dostępnym dla klientów, do zainstalowania plików można również użyć skryptów logowania. Do wykonania zadania można również użyć oprogramowania zewnętrznego, takiego jak Microsoft System Center Configuration Manager.

Co to jest RSoP?

RSoP — Resultant Set of Policies daje administratorowi wgląd w zastosowane na komputerze zasady GPO, co znacznie ułatwia rozwiązywanie problemów z GPO. Ponieważ rozwiązywanie problemów z GPO można również przeprowadzać za pomocą GPResult z komputera lokalnego, RSoP umożliwia nam rozwiązywanie problemów z konsoli zarządzania zasadami grupy.

W jaki sposób można zarządzać usługami Windows Server z innego komputera?

Jeżeli druga maszyna to także Windows Server, możemy skorzystać z aplikacji Server Manager, która pozwala na tworzenie pul serwerów i zarządzanie nimi z jednego miejsca. Inne sposoby zarządzania obejmują instalowanie zestawu narzędzi RSAT, który instaluje przystawki MMC dla zdalnych komputerów z systemem Windows Server.

Zapraszam na kolejną część.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

2 komentarze do “10 pytań dla Windows Server Engineer’a cz.4/5”

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT