10 pytań dla Windows Server Engineer’a cz.1/5

Print Friendly, PDF & Email

Irytuje Cię obecna praca a może stanowisko, na którym pracujesz, jest poniżej Twoich możliwości i szukasz nowego stanowiska? Zastanawiasz się nad stanowiskiem Administratora Windows Serwer, a może mierzysz wyżej i chcesz rozpocząć pracę jako inżynier rozwiązań produktów Microsoft? Może od dłuższego czasu pracujesz z technologiami serwerowymi Microsoftu i chcesz się upewnić, że Twoja wiedza jest aktualna? Chcesz sprawdzić, czego jeszcze nie znasz? To właściwy wpis dla Ciebie, jeden z kilku, które mam w planach.

Czym jest Active Directory?

Active Directory to zestaw usług związanych z tożsamością, usługami katalogowymi, certyfikatami i zarządzaniem prawami. Składają się z następujących modułów:
ADDS – usługi domenowe Active Directory (Active Directory Domain Services),
ADLDS – lekkie usługi domenowe Active Directory (Active Directory Lightweight Domain Services),
ADCS – usługi certyfikatów Active Directory (Active Directory Certificate Services),
ADFS – usługi federacyjne Active Directory (Active Directory Federation Services),
ADRMS – usługi zarządzania prawami w usłudze Active Directory (Active Directory Rights Management Services).

Proszę omówić różnice pomiędzy wersjami Standard i Datacenter systemu Windows Server 2019 w odniesieniu do wirtualizacji

Najważniejsza różnica pomiędzy edycjami Windows Server 2019 związana jest z ilością maszyn wirtualnych, które można uruchomić przy użyciu licencji hosta (serwera fizycznego).
Standard Edition umożliwia uruchomienie 2 maszyn wirtualnych (gości) na pojedynczym serwerze (hoście) Hyper-V.
Datacenter Edition umożliwia uruchomienie nieograniczonej liczby maszyn wirtualnych (gości) na pojedynczym serwerze (hoście) Hyper-V. Oczywiście cena takich licencji jest odpowiednio wyższa.
W wersji Standard brakuje usługi Network Controller.

Wyjaśnij różnicę między instalacją Server Core a Windows Server w wersji GUI

Instalacja Server Core zapewnia minimalną opcję instalacji, pozwalającą na wykorzystanie większości ról serwera. Można nim zarządzać za pomocą lokalnych skryptów/Powershell i/lub narzędzi do zdalnego zarządzania. Brakuje w nim GUI, czyli graficznego interfesju użytkownika.
Serwer z obsługą pulpitu (GUI) zapewnia pełną obsługę graficznego interfejsu użytkownika i wszystkie obsługiwane funkcje. Jedna w jego przypadku można zastosować również skrypty do zarządzania usługami.

Jakie platformy sprzętowe obsługuje system Windows Server 2019?

Windows Server 2019 obsługuje tylko x86-64, znany również jako platforma AMD64.Jest ona rozszerzeniem architektury x86 głównie o 64-bitowe rozkazy oraz rejestry. Umożliwia także bezpośrednie wykonywanie 16- i 32-bitowego kodu x86.

Proszę wyjaśnić różnice w dostępnych obecnie gałęziach aktualizacji

Long-Term Servicing Channel (LTSC) – nowa wersja jest wydawana co 2-3 lata i zawiera aktualny stan bazy kodu Windows (przykładem jest Windows Server 2016/Windows Server 2019). Zapewnia 5 lat wsparcia głównego i kolejne 5 lat rozszerzonego.
Semi-Annual Channel (SAC)
– nowa wersja systemu jest wydawana co 6 miesięcy i jest dostępna tylko w ramach umowy Software Assurance i klientów w chmurze. Zapewnia 18 miesięcy wsparcia.

Proszę wymienić wszystkie 5 ról FSMO i podzielić je według ich występowania: las oraz domena

Role dla lasu:
Schema Master
Domain Naming Master

Role dla domeny:
PDC Emulator
RID Master
Infrastructure Master

Jak wygląda logiczna struktura środowiska Active Directory?

Active Directory dzieli się na główne struktury: lasy i domeny.
Las jest zbiorem jednej lub więcej domen AD i umożliwia współdzielenie wspólnej struktury logicznej, schematu, konfiguracji katalogu i Katalogu globalnego. Wszystkie domeny w jednym lesie są połączone dwukierunkową relacją zaufania.
Domena jest partycją w lesie. Domeny Active Directory umożliwiają organizacjom dzielenie replikacji danych na ograniczone lokalizacje. Ponadto domeny zapewniają tożsamość użytkownika, uwierzytelnianie, autoryzację i replikację między kontrolerami domeny.
Domeny podzielone są na Jednostki Organizacyjne (OU). Każda jednostka organizacyjna pozwala na dalszy podział obiektów na bardziej logiczne grupy, takie jak użytkownicy, komputery, drukarki, grupy, kontakty. Struktura OU pomaga również w zarządzaniu zasadami grupy (GPO).

Proszę wymienić i opisać dwa dostępne typy grup dostępne w Active Directory

Grupy dystrybucyjne — grupy dystrybucyjne służą do zarządzania listami dystrybucyjnymi poczty e-mail w środowisku Exchange.
Grupy bezpieczeństwa – grupy bezpieczeństwa służą do przydzielania uprawnień do współdzielonych zasobów, takich jak katalogi, pliki, dostęp do zdalnych maszyn.

Proszę wymienić zakresy działań domeny i jakie są między nimi różnice dostępne w Active Directory?

Uniwersalny — może zawierać członków z dowolnej domeny w tym samym lesie.
Globalny — może zawierać członków z tej samej domeny.
Lokalna domena — może zawierać członków z dowolnej domeny lub zaufanej domeny.

Którego polecenia użyjesz do rozwiązywania problemów z usługą Czas systemu Windows?

W32tm, dodatkowo warto dodać przełącznik /query.

Zapraszam na część drugą.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

2 komentarze do “10 pytań dla Windows Server Engineer’a cz.1/5”

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT