10 przyczyn zmiany pracy, nie tylko w IT…

Print Friendly, PDF & Email

Ciągle w Polsce istnieje tak zwany rynek pracownika, chociaż można zauważyć lekkie wyhamowanie szczególnie jeżeli chodzi o pracowników z małym doświadczeniem. Ciągle można w miarę bezboleśnie zmienić pracę w stosunkowo krótkim czasie. Jednak jakie są główne powody zmiany pracy w Polsce? Nie chodzi tylko o branżę IT, myślę że większość tych powodów jest uniwersalna.

Poza niskim wynagrodzeniem, szefem czy współpracownikami przyczynami chęci zmiany pracy mogą być również:

  1. Konieczność dopasowania – chodzi o szukanie pracownika, który będzie idealnie wpasowywał się w zespół. W mojej opinii jest to błędne podejście, ponieważ siłą zespołu jest jego różnorodność. Mając różne spojrzenia na pewne rzeczy wydajniejsze staje się rozwiązywanie problemów.
  2. Granice ryzyka – zdarza się, że pracownik ma możliwość podjęcia ryzyka, ale w przypadku porażki jest za nią odpowiedzialny, pomimo tego, że szefowie się na to zgodzili.
  3. Brak możliwości przedstawiania własnych poglądów – każdy z nas jest inny, każdy ma swoje spojrzenie na pewne tematy. Jeżeli poglądy pracownika są zgodne z poglądami szefa wtedy jest możliwość na awans.
  4. Niedocenianie lub niezauważanie starań pracownika – często zdarza się, że pomimo zostawania po tzw. godzinach, wykonywania sumiennie swoich obowiązków pracownik jest pomijany przy awansach lub podwyżkach.
  5. Elastyczne godziny pracy – mam na myśli sporadyczne rozpoczynanie pracy w innych niż ustalone czy możliwość pracy zdalnej chociaż jeden dzień w tygodniu (o ile branża na to pozwala)
  6. Brak kultury pracy – brak atmosfery współpracy pomiędzy osobami w jednymi dziale lub różnymi działami. Większość ludzi zdaje się zapominać, że brak współpracy to straty dla firmy, która opłaca pracownika. W takiej sytuacji pracownicy, którym zależy szukają innego miejsca pracy, aby nadal się rozwijać.
  7. Brak możliwości rozwoju – wielu pracowników (nie wszyscy niestety) chcą w pracy spełniać się zawodowo, uczyć się nowych rzeczy, rozwijać swoje umiejętność zarówno miękkie jak i twarde a nie tylko każdego dnia wykonywać dokładnie te same czynności. W wielu jednak przypadkach przekonują się, że zapewnienia na rozmowie kwalifikacyjnej mają się nijak do rzeczywistości.
  8. Nie(równe) traktowanie – kolejną rzeczą jest „równe” traktowanie pracowników przez szefa. Wynagradzanie kreatywności i ciężkiej pracy tak samo jak lenistwa jest co najmniej nie na miejscu. Jeżeli szefowie firmy tego nie zauważają to znaczy, że pożegnają się bardzo szybko z ludźmi, którzy mogliby przyspieszyć rozwój ich przedsiębiorstwa.
  9. Pełna kontrola – wychodzę z zależenie, że nadzór jest potrzebny, jednak brak kamer jedynie w toaletach jest lekką przesadą. Wiem z własnego doświadczenia, że ci którzy mają sami „za uszami”, za grosz nie ufają swoim pracownikom.
  10. Stres związany z obowiązkami – najbardziej jaskrawym przykładem konieczności zmiany pracy, jest ciągłe o niej myślenie. Przejawia się to brakiem snu, problemami z koncentracją. Ciągłe zastanawianie się czy wszystko zostało zrobione jak trzeba.

Myślę, że powyższą listę każdy z nas może dowolnie rozbudować dodając mnóstwo innych przykładów, które powinny skłaniać nas jako pracowników do jak najszybszego poszukania nowego miejsca pracy.

PS. Chociaż można znaleźć niekiedy całkiem fajne miejsce do pracy.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT