10 najpopularniejszych usług w Azure

Print Friendly, PDF & Email

Przygotowując się do egzaminu Azure AZ-900 musiałem zapoznać się przynajmniej powierzchownie z wieloma usługami, które udostępnia chmura. W tym wpisie chciałbym przedstawić oraz po krótce omówić w mojej ocenie najważniejsze z nich oraz takie, które mogą obecnie przydać się na rynku.

Top 10 usług Microsoft Azure

  1. Azure DevOps – usługa Azure DevOps to pierwsza pozycja wśród najlepszych usług platformy Azure obecnych na rynku. Usługi Azure DevOps są idealne do inteligentniejszego planowania i lepszej współpracy w celu zapewnienia szybszej dostawy nowych wersji oprogramowania. Pomagają w wykorzystywaniu sprawdzonych, elastycznych narzędzi do planowania, śledzenia i omawiania pracy między różnymi zespołami. Idealny wybór do tworzenia, testowania i wdrażania przy użyciu CI / CD. Zapewnia również dostęp do nieograniczonych, hostowanych w chmurze prywatnych repozytoriów Git oraz współpracę w celu tworzenia lepszego kodu z zaawansowanym zarządzaniem plikami i żądaniami ściągnięcia.
  2. Azure Virtual Machines – maszyny wirtualne to kolejny dodatek do podstawowych usług platformy Azure. Ta usługa pomaga w tworzeniu maszyn wirtualnych (VM) Linux i Windows w ciągu kilku sekund. Najciekawszym aspektem tej usługi Azure jest dostosowanie maszyn wirtualnych do Twoich potrzeb. Możesz uzyskać maszyny wirtualne z możliwością przerywania pracy, zoptymalizowane pod kątem obliczeń, zoptymalizowane pod kątem pamięci i maszyny wirtualne ogólnego przeznaczenia z platformą Microsoft Azure. Oprócz tych maszyn wirtualnych dostępnych w konkurencyjnych cenach możesz również zapoznać się z serią maszyn wirtualnych na platformie Azure.
  3. Azure Cosmos DB – jedną z najpopularniejszych usług przetwarzania w chmurze platformy Azure jest Azure Cosmos DB. Azure Cosmos DB oferuje globalnie dystrybuowaną, w pełni zarządzaną usługę bazy danych. Globalna dystrybucja ma charakter „pod klucz” i obejmuje również przezroczystą replikację typu multi-master. Cosmos DB ogranicza opóźnienia odczytu i zapisu do jednocyfrowych milisekund, jednocześnie zapewniając dostępność na poziomie 99,999 procent.
  4. Azure Active Directory (Azure AD) – to kolejny dodatek wśród najpopularniejszych usług przetwarzania w chmurze platformy Azure. Służy jako uniwersalna platforma tożsamości do zarządzania i bezpieczeństwa tożsamości. Zapewnia logowanie jednokrotne i uwierzytelnianie wieloskładnikowe w celu ochrony użytkowników przed większością zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Bezpieczeństwo oparte na tożsamości zapewnia lepsze perspektywy ochrony użytkowników i zarządzania nimi. Funkcja jednokrotnego logowania może pomóc użytkownikom uzyskać łatwiejszy dostęp do ich aplikacji z dowolnego miejsca. Co najważniejsze, pojedyncza platforma tożsamości zapewnia lepszą i bezpieczniejszą współpracę z użytkownikami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
  5. API Management – zarządzanie API to także jedna z najlepszych usług platformy Azure, jakie można obecnie znaleźć. Pomaga w publikowaniu, zarządzaniu, analizowaniu i zabezpieczaniu API w ciągu kilku minut. Zarządzanie interfejsami API platformy Azure to gotowe rozwiązanie idealnie nadające się do publikacji interfejsów API klientom wewnętrznym i zewnętrznym. Możesz szybko tworzyć zaawansowane i spójne bramy API dla istniejących usług zaplecza, niezależnie od lokalizacji hostingu. Ponadto możesz udostępniać architektury mikrousług jako interfejsy API, a także publikować je i zarządzać nimi za pomocą usługi Azure API Management. Możesz wybrać dedykowany model użytkowania zgodnie z własnym wyborem, korzystając z portalu dla deweloperów i zasobów bazowych. Z drugiej strony można wybrać bezserwerowy (serverless) model użycia oparty na zużyciu w celu automatyzacji skalowania, wbudowanej wysokiej dostępności i natychmiastowej obsługi administracyjnej.
  6. Azure Content Delivery Network (Azure CDN)– Azure CDN to usługa platformy Azure, która zapewnia niezawodne i bezpieczne dostarczanie zawartości oraz zachowanie odpowiedniej jakości dla dostarczanych treści. Azure CDN skutecznie integruje się z innymi usługami platformy Azure, takimi jak aplikacje internetowe, magazyn i usługi w chmurze. Zdolność Azure CDN do zarządzania skokami ruchu lub obciążenia jest również korzystną funkcją. Usługa Azure CDN jest przyjazna dla programistów, a także zawiera funkcje zabezpieczeń. Zapewnia również korzyści wynikające z zaawansowanej analizy, która może pomóc w uzyskaniu wglądu w przepływy pracy klientów i wymagania biznesowe.
  7. Azure Backup – usługa Azure Backup to także jedna z najlepszych usług Azure, które są popularne wśród organizacji. Kopia zapasowa Azure to idealne narzędzie ułatwiające ochronę danych przed błędami ludzkimi i oprogramowaniem wymuszającym okup (ransomware). Jest to rozwiązanie przygotowane do tworzenia kopii zapasowych, które wymaga tylko jednego kliknięcia. Możesz użyć tej usługi do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych platformy Azure i obciążeń SQL, a także lokalnych maszyn VMware. Użycie migawki VSS dla systemu Windows i fsfreeze dla systemu Linux może pomóc w przywróceniu danych z nienaruszoną spójnością aplikacji. Portal do centralnego zarządzania kopiami zapasowymi platformy Azure może wspierać skuteczne zarządzanie zasobami i działaniami.
  8. Logic Apps – to jedne z najlepszych usług platformy Azure, które stopniowo zyskują uznanie dla swoich aplikacji w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań integracyjnych. Ogromny ekosystem łączników opartych na chmurze i SaaS, takich jak usługi Google, Office 365 i Twitter, są tylko częścią możliwości. Może pomóc w łączeniu danych, aplikacji i urządzeń w dowolnym miejscu. Ponadto możliwości B2B aplikacji Logic Apps ułatwiają współpracę z partnerami handlowymi dzięki standardom Electronic Data Interchange (EDI).
  9. Azure Site Recovery – zapewnia wbudowaną usługę odtwarzania po awarii dla Twojej organizacji z unikalnymi funkcjami zapewniającymi prostotę i elastyczność. Możesz skonfigurować usługę Azure Site Recovery w prostych krokach, wykonując replikację maszyny wirtualnej platformy Azure do różnych regionów platformy Azure. Rozmieszczenie aplikacji wielowarstwowych działających na wielu maszynach wirtualnych w sekwencji pomaga ograniczyć problemy z odzyskiwaniem. Co najważniejsze, możesz zapewnić zgodność z przepisami branżowymi, takimi jak ISO 27001, włączając usługę Site Recovery.
  10. Azure Bot – ostatni dodatek z listy najpopularniejszych usług platformy Azure dotyczy botów. Klienci wolą rozmawiać z botami w celu rozwiązania różnych problemów związanych z obsługą klienta i usługami. Dlatego usługa Azure Bot może pomóc w poprawie jakości obsługi klienta poprzez wykorzystanie automatyzacji. Zapewniają one interakcje z użytkownikami na wielu różnych platformach.

Podsumowanie

Chmura wygląda trochę jak worek bez dna, coś co wczoraj było nierealne dziś już jest i wspiera każdego w budowie jeszcze lepszego środowiska dla organizacji. Co przyniesie jutro cóż zobaczymy…

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT