#1 Zabbix – Czym jest i do czego służy?

Print Friendly, PDF & Email

Czym jest ten mityczny Zabbix, którego niektórzy się boją? No cóż, kolejną aplikacją, która w wielu przypadkach ratuje sytuację w trakcie problemów z infrastrukturą IT. A tak poważnie jest darmowym (opensource) narzędziem klasy enterprise, które jest w stanie monitorować wiele aspektów zdalnych systemów.

Możesz przy jego pomocy skonfigurować powiadomienia, które zapewnią odpowiednią ilość informacji, aby rozwiązać problem, który pojawił się w infrastrukturze IT. Zabbix oparty jest o aplikację webową, którą można konfigurować zarówno z poziomu GUI (przeglądarka), jak i bezpośrednio w plikach konfiguracyjnych.

Zabbix :: The Enterprise-Class Open Source Network Monitoring Solution

Tak jak wspomniałem, jest darmowym oprogramowaniem rozpowszechnianym przy pomocy licencji GPL. Dzięki takiej licencji każda osoba może dodawać nowe moduły bez żadnych problemów.

Zabbix swoje początki miał w 1998r jako projekt wewnętrzny jednego z banków utworzony przez Alexeia Vladisheva.

Obecnie (18.10.2020) dostępna jest stabilna wersja 5.0.4, jednak na horyzoncie testowana jest już wersja 5.2.

Można rozszerzyć jego właściwości o dodatkowe narzędzie, jakim jest np. Grafana lub Ansible.

Pierwsze koty za płoty, zapraszam na kolejny wpis.

Print Friendly, PDF & Email

Dziękuję Ci, za poświęcony czas na przeczytanie tego artykułu. Jeśli był on dla Ciebie przydatny, to gorąco zachęcam Cię do zapisania się na mój newsletter, jeżeli jeszcze Cię tam nie ma. Proszę Cię także o “polubienie” mojego bloga na Facebooku oraz kanału na YouTube – pomoże mi to dotrzeć do nowych odbiorców. Raz w tygodniu (niedziela punkt 17.00) otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach / projektach zanim staną się publiczne. Możesz również pozostawić całkowicie anonimowy pomysł na wpis/nagranie.

Link do formularza tutaj: https://beitadmin.pl/pomysly

Pozostaw również komentarz lub napisz do mnie wiadomość odpisuję na każdą, jeżeli Masz jakieś pytania:).

Dodaj komentarz

beitadmin.pl - Droga Administratora IT